Edit

Entellektüel birikime sahip, değişen dijtial dünyaya daha çabuk adapte olabilen genç bireyler olarak bir sorumluluğumuz olduğunun bilincindeyiz.

Kentlerin tüm genç paydaşlarını bir ekosisteme dahil etmek, farklı bakış açılarını dinleyebilmek ve geleceğimize ışık tutan projelere imza atmak için bir araya geliyoruz. 

start date 22/05/2021
map icon İzmir/TÜRKİYE

Su, Ekoloji ve Sürdürülebilir Kentleşme

Su, Ekoloji ve Sürdürülebilir Kentleşme

Su, Ekoloji ve Sürdürülebilir Kentleşme

Küresel ısınma, çevre kirliliği ve yanlış su tüketimi çağımızın temel sorunlarını ortaya çıkarmış ve gelecek adına bize sinyaller vermektedir. Diğer canlılarla paylaştığımız yaşam alanımız olan dünyanın, insanlığın uyguladığı yanlış politikalar ve tüketim alışkanlıkları nedeniyle bugün yetersiz kaldığı görülmektedir. Kaynak kıtlığı ve yaşanan ekolojik sorunların en çok biz gençleri ve geleceğimizi etkilediğinin bilincindeyiz. Bugün yaşanan süreçten tüm insanlık sorumlu ancak biz gençler daha az sorumluyuz. Doğduğumuz dünya, yüzyıllarca bilinçsizce tüketilmiş ve yeni nesillere sorunlar miras bırakılmıştır. Bugünün gençleri var olan durumun bilincinde ve sorumluluk alma noktasında topluma rol model olma isteğini taşımaktadır. Kentimizde ‘Dünya Su Günü’ kapsamında yerel yönetimlerin gerçekleştirmiş olduğu forum ışığında, geleceği yönetecek ve yönlendirecek gençler olarak söz hakkımızı kullanmak ve kendi yol haritamızı ortaya çıkarmak bizlerin attığı ilk adım olacaktır.

İzmir Gençlik Zirvesi üniversite gençliğinin ve yerel yönetimlerin sürece katıldığı, sivil bir inisiyatif oluşturmayı amaçlanmanın yanında toplumun diğer bileşenlerinde farkındalık yaratmayı ve bu konunun görünür kılınmasını hedeflenmektedir. Bu kapsamda; gençler olarak almamız gereken sorumluluklar nelerdir, suyumuzu nasıl koruyabiliriz, yerel yönetim ve kamudan neyi talep etmeliyiz, toplumsal farkındalığı nasıl arttırmalıyız gibi soruları tartışmak ve yol haritamızı belirlemek istiyoruz.

Bugün topluma bu farkındalığı paylaştığımız şartlarda bile çarpık kentleşme ve alt yapı sorunlarının devam ettiği koşullarda çabamız sonuçsuz kalacaktır. Bu nedenle Sürdürülebilir Kentleşme başlığını dünyadan örnekleriyle irdeleyerek , nasıl bir kent mimarisine ve planlamasına ihtiyaç duyduğumuzu ortaya koyacağız. Kentleri yaşam alanı olarak paylaşan tüm canlıların yararını gözeterek yapılacak planlamalar için atılması gereken adımları yerel yönetimler ve ilgili kamu kurumlarına iletmek üzere geleceğin yöneticilerinin taleplerini çerçeveleyeceğiz. Nasıl bir kentleşme planına ihtiyaç var, yerel yönetimlerin bu konudaki sorumluluk alanı nedir, katılımcı kentleşme mümkün mü, kent sakinleri bu dönüşüme nasıl katkı sunmalı, sürdürülebilir kampüsler nasıl yaratılır gibi sorulara cevaplar arayacağız.

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında gerçekleştirilecek ilk zirvede biz gençlere emanet edilen ülkemizi daha yaşanabilir hale getirmek adına ortaya çıkacak kararlar bildirisi, gençlerin önümüzdeki 5 yılda izlemesi gereken bir yol haritası görevi görecektir.

Etkinlik Konuşmacıları

Tunç Soyer Detaylı Bilgi
Dr. Akgün İlhan Detaylı Bilgi
Aysel Özkan Detaylı Bilgi
Gökçen Kunter Detaylı Bilgi
Özge Doruk Detaylı Bilgi

Manifestolarımız

Su, Ekoloji ve Sürdürülebilir Kentleşme etkinliğimizin manifestosuna buradan ulaşabilirsiniz.

Etkinlik Detayı

  • start date Başlangıç Tarihi: 22/05/2021
  • Event Venue Etkinlik Yeri: İzmir/TÜRKİYE
  • Category Kategori: İgz Zirve

Site üzerindeki her türlü içerik, görsel ve video gibi tüm materyaller tarafımıza ait olup izinsiz kullanılamaz.